Nikt tak naprawdę nie wie, ile czasu mu zostało. Dlatego też nie powinno się zwlekać z uporządkowaniem swoich spraw – oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to nawet tak prozaicznych kwestii, jak zachowanie ładu w domowych dokumentach. Do tego celu można wykorzystać takie rozwiązania, jak tak zwana czerwona teczka.
Czym jest czerwona teczka? Co powinno do niej trafić? Jak najlepiej ją zabezpieczyć? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Czerwona teczka wcale nie musi być tym, co sugeruje nazwa. To tak naprawdę zestaw szczególnie ważnych dokumentów (w wersji papierowej lub elektronicznej), które wpływają na codzienne funkcjonowanie rodziny. Dostęp do nich może okazać się istotny na przykład w razie choroby, nagłej sytuacji kryzysowej lub śmierci osoby dotychczas zarządzającej rozmaitymi sprawami.
Dokumenty w takiej teczce powinny być uporządkowane i dawać ogólne rozeznanie w finansach, majątku oraz innych tematach ważnych z punktu widzenia rodziny.
W teczkach najczęściej umieszcza się:
Niekiedy w obecnych czasach do takiej listy dodaje się adresy kont na portalach społecznościowych, skrzynki mailowe czy chmury z dokumentami.
Ważne, by w takiej teczce umieścić kluczowe informacje, bez podawania jednak numerów PIN do kart, danych logowania do kont bankowych etc. Mogłoby to ułatwić kradzież mienia, jeśli teczka dostałaby się w niepowołane ręce. Taki zbiór dokumentów ma służyć jako wskazówka dla upoważnionych osób, by ułatwić im działanie w trudnym momencie. To dodatkowe wsparcie choćby w chwili śmierci bliskiej osoby. Wówczas specjaliści, jak: DomPogrzebowyLomianki.pl, pomaga zająć się formalnościami związanymi z pochówkiem, a domownicy, mając teczkę, są w stanie przetrwać pierwsze najtrudniejsze tygodnie bez nerwowego poszukiwania kluczowych danych.
Czerwone teczki powinny być umieszczone w miejscu bezpiecznych. Bywa to choćby zamykana na klucz szuflada biurka, rodzinny sejf. A kto ma dostać do nich dostęp? Zazwyczaj o miejscu przechowywania takiego zbioru wiedzą wszyscy dorośli członkowie rodziny i ewentualnie starsze dzieci. Usprawnia to działanie w trudnych sytuacjach, gdy liczy się czas. O istnieniu teczki powinien też wiedzieć rodzinny prawnik, notariusz, a także zaufany przyjaciel czy wspólnik biznesowy.
Dlaczego warto zdecydować się na przygotowanie czerwonej teczki? Przede wszystkim ułatwia to funkcjonowanie rodziny, jeśli zabraknie osoby, która na co dzień zajmowała się domową administracją. Daje dostęp do kluczowych dokumentów, w chwili gdy nie ma się siły ani ochoty na nerwowe poszukiwanie potrzebnych umów czy faktur. Co więcej, z pomocą teczki udaje się sprawniej ustalić zakres spadku (lista kont, obligacji, ruchomości czy nieruchomości), a także obowiązków poszczególnych członków rodziny.
Uporządkowaniem dokumentów warto zająć się nie tylko na końcu życia. Warto zadbać o to odpowiednio wcześniej. Nie tylko ułatwia się sobie samemu wykonywanie codziennych czynności, ale także zapewnia bliskim nieco więcej spokoju, gdy zostaną zmuszeni do zajęcia się sprawami po naszej śmierci. To sposób na dodatkowe wsparcie i pomoc w tak trudnym momencie.
Opinie
Nie dodano Opinii poza Opinią/Opisem Redakcyjnym
Ceremonia Pożegnalna
Kompleksowa Obsługa Pogrzebowa
Dom Pogrzebowy Łomianki
Rekomendacja: 5 na 5 Popularność: 11 Opinie: 1