Cynkowanie i fosforanowanie to procesy, które mają na celu zabezpieczenie powierzchni żelaza i stali przed działaniem szkodliwych czynników i przedwczesnym niszczeniem. Nadmierna eksploatacja elementów wykonanych z tych materiałów może powodować między innymi korozję i inne nieprzyjemne konsekwencje, w efekcie zmniejszając ich żywotność. Oba procesy są szeroko wykorzystywane między innymi w przemyśle, ale nie tylko. Jeśli zastanawiasz się, na czym dokładnie polega cynkowanie i fosforanowanie, jakie ma plusy i minusy, a także czym się różni, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Dzięki temu oba te procesy nie będą miały przed Tobą tajemnic.
Cynkowanie - na czym polega?
Zastanawiasz się, na czym polega cynkowanie? Najprościej rzecz ujmując, na nałożeniu na metalową powierzchnię warstwy cynku. Są różne metody cynkowania. Popularne cynkowanie galwaniczne przeprowadza się za pomocą wykorzystania odpowiednich elektrolitowych roztworów, w których zanurza się metalowe elementy. Następnie całość podłączana jest do prądu. W efekcie, jako wynik zachodzącej reakcji, metalowe elementy zostają pokryte trwałą warstwą cynku.
Fosforanowanie- na czym polega?
Nie wiesz, na czym polega fosforanowanie? Przede wszystkim wyróżnić można manganowe i cynkowe. Fosforanowanie to proces, w wyniku którego na powierzchni metalów wytworzona zostaje powłoka fosforanowa. Jest to proces przeprowadzany chemicznie lub elektrochemicznie w gorących roztworach fosforanów. Inaczej mówiąc, powłoka powstaje w wyniku przekształcenia zewnętrznych warstw metalu w postać, która jest niemetaliczna. Ma to miejsce na skutek reakcji, która zachodzi w kontakcie metali z gorącą kąpielą fosforanową.
Zastosowanie cynkowania
Cynkowanie posiada bardzo szerokie zastosowanie. Jakie? Głównym celem stosowania cynkowania jest zabezpieczenie metalu przed korozją. Zabezpiecza się też blachy, taśmy, druty stalowe, wyroby sprężyste. Inną funkcją jest ta dekoracyjna - ocynkowane elementy wyglądają bardziej estetycznie.
Zastosowanie fosforanowania
Fosforanowanie często poprzedza proszkowe malowanie, gdyż dzięki temu farba lepiej się trzyma. Proces fosforanowania wykonuje się często na ruchomych elementach, ponieważ wpływa pozytywnie na tempo ich zużycia. Dodatkowo powłoka fosforowa jest bardzo dobrym izolatorem. Z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie w branży elektrotechnicznej i innych, podobnych.
na czym polega Cynkowanie
na czym polega Fosforowanie
Zastosowanie cynkowania
Zastosowanie fosforanowania
Rekomendacja: 1 na 5 Popularność: 1159 Opinie: 1